Link til FacebookLink til InstagramLink til TwitterLink til Youtube

Ungarn trenger en ny oppskrift for å krydre livet til sin befolkning – én ingrediens er ubetinget grunninntekt

Intervju
Juli 9, 2021

Ungarn er et land med et av de dårligste sosialforsikringssystemene i EU. Helsesystemet har blitt sultet av innstramminger, pensjoner og arbeidsledighetsstøtte ble kuttet dramatisk etter finanskrisen i 2008. Ti år senere gjorde landet sitt ultimate hopp inn i nasjonalisme med å velge Victor Orban, leder for nasjonalisten FIDESZ parti, som statsminister. Siden den gang har pressefriheten blitt satt i fare, og den ungarske regjeringens hovedfokus ble satt på å eliminere flyktningkrisen ved å stenge grensene og kriminalisere opposisjonen. I det siste ble opposisjonsledere anklaget for å heller la folk dø av Covid-19 enn å få befolkningen vaksinert, fordi de da kunne klandre regjeringen for dårlig ledelse før valget våren 2022.

Hvordan kan ideen om en ubetinget grunninntekt blomstre i et slikt klima? Hvilke instrumenter kan brukes av UBI-talsmenn for å informere befolkningen under disse omstendighetene? La oss ta en titt i dette sosialt og politisk rystede landet. Vi snakket med Zita Stockwell, en av de nasjonale koordinatorene for ECI for UBI i Ungarn.

Zita, hvordan er situasjonen angående sosiale ytelser i ditt land? Hvorfor skulle landet ditt trenge UBI?

Sita: Det gjøres veldig lite for å støtte folk sosialt i Ungarn. Inntektsskatten er 16 % for alle arbeidere, noe som gjør den mer fordelaktig for de bedrestilte og vanskelig for de fattige. Ett medlem av regjeringen, János Lázár, sa til og med: "Alle er verdt så mye de har!"

Barnetrygden har ikke blitt økt på over 10 år; pensjonene er utilstrekkelige. Selvstendig næringsdrivende, små bedrifter, restauranter, alle tjenester får ingen hjelp overhodet under Covid-tiden eller på annen måte. Skattelettelser er kun for de som er i jobb. Mange mistet levebrødet med nedstengningene og kjemper virkelig for å overleve.

Det meste av denne begrensede hjelpen er ubrukelig, fordi eierne har svært lite eller ingen besparelser i det hele tatt.

For eksempel er minstepensjonen i Ungarn € 80. Ingen kan overleve på dette! Pluss at vi må betale for all medisin, så hva er det da igjen til hus eller spising?

Arbeidsledigheten er høy og dagpenger gis kun i 3 måneder. Etter dette blir folk tvunget til offentlig arbeid, som er en type «slavearbeid» for både funksjonærer og arbeidere. I bytte får de inntekter som i de fleste tilfeller bare er "lommepenger"! Men folk tar disse jobbene fordi de ellers mister pensjonsforsikringen og vil ha det verre i alderdommen.

Vi trenger absolutt UBI ettersom vi er nummer to fra bunnen av listen i EU når det gjelder sosiale ytelser. Det er et arbeidsbasert samfunn her i Ungarn, ikke sosialt omsorgsfullt.

Hvordan føler folk i landet ditt om ideen om en ubetinget grunninntekt? Er det bred kunnskap om UBI i befolkningen?

Sita: Forskning viser at i Ungarn kjenner over 70 % av folket til UBI, men med myndighetenes holdning mot det, avtar støtten for det. Det er ikke bred støtte da det er mange blandede ideer om hvordan det ville fungere, hvor skulle økonomien komme fra osv.

Media lager også negativ propaganda for at UBI sier at det vil forbedre drikke, narkotikaproblemer og fremme latskap. Derfor er det mange som vedtar denne oppfatningen og tenker ikke på fordelene det vil gi.

Støtter politiske partier UBI? Hvis ja, hvilke og hva er motivasjonen deres? (liberal/venstre ving)

Sita: DIALOG FOR UNGARN (Párbeszéd Magyarországért) et venstreorientert grønt parti er så langt det eneste partiet som har satt UBI i sitt politiske program. De har støttet ideen nå i ca 8 år.

Vår forening, Første ungarske ubetingede grunninntektsforening, jobber med dem på arrangementer, konferanser og samtaler. De støtter vår ECI-UBI-kampanje også. Vår Budapest-major Gergely Karácsony er også medlem av deres parti.

Hvordan er du involvert i prosjekter og aktiviteter som fremmer UBI?

Sita: Vi har trodd på ideen om UBI siden vi dannet foreningen vår i 2011. Vi vil gjerne at den ble realisert NÅ og er ikke i stand til å forstå hvorfor folk ikke er klar over at det er avgjørende for alle som et grunnleggende, menneskelig behov!

Helse, trygghet og flere glade arbeidsfolk kan oppnås på kort tid.

Har du én kjernesetning som forklarer din motivasjon eller overbevisning?

«I GÅR håpet vi på det, I DAG tenker vi på det, I MORGEN kunne vi ikke tenke oss å leve uten det! - Dette er den ubetingede grunninntekten!"

«Fortsett å snakke, fortsett å gå! "

Det er de to svært viktige mottoene til vår forening.

Eventuelle tilleggsemner angående UBI og landet ditt du vil nevne:

Sita: Vi vil ELSKE å skifte regjering, dette er vårt kjæreste ønske!

Takk, Zita, for dette intervjuet. Vi setter stor pris på arbeidet ditt for UBI og ønsker deg masse energi!

Her er noen fakta om Zita selv:
Navn: Zita Stockwell
Hun bor i: Budapest
Alder: 75
Familiestatus: skilt
Yrke: reiseleder

Hva er den eneste tingen med du aldri ville fortalt noen? ????
Jeg er privilegert som har hatt muligheten til å bytte fra skjønnhetsterapi til å reise på grunn av en oversetterjobb i 1988 i Royal Opera House, Covent Garden og jobbet for det samme reiseselskapet siden. Å se verden og få betalt for den var en fryd. La oss håpe viruset lar meg jobbe igjen snart.

Hvis du er overbevist ennå, støtt loddtrekningen vår UBI4ALL og de engasjerte ungarske UBI-advokatene signerer ved å signere ECI!

Medlemmer av den første ungarske UBI-foreningen ved parlamentet i Budapest.
Fra høyre til venstre: Gyöngyi Szentpéteri (leder av First Hungarian Unconditional Basic Income Association), János Horváth (nå død), Gergely Joó (vårt yngste medlem), Éva Dobos (kasserer), Zita Stockwell (nestleder), Ursula Pflieger (nestleder). Styreleder), Évamária Langer Dombrády (sekretær og internasjonal livline)

Artikkel av Roswitha Minardi

Foto: blizniak på Pixabay

Andre artikler